A+ A A-

 

TBMM’de kabul edilen ‘torba yasa’ ile baca gazı filtresi olmayan termik santrallere, çevre mevzuatına uyuma yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması için belirlenen sürenin 2022’ye uzatılmasına ardından Muğla Çevre Platformu tarafından yazılı açıklama yapıldı. Öte yandan ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, baca filtresi takarak çevreye uyumlu hale gelmeleri için kömür santrallerine tanınan 2.5 yıllık ek süreyi fiilen 6 ay olarak uygulamayı planladıklarını açıkladı.

28112019mucevvebakankurumdansantralaciklamalari.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Mevcut düzenlemeye göre, 2013 ile 2015 yılları arasında özelleştirilen 16 termik santralin 1 Aralık tarihine kadar baca gazı filtrelerini takmaları gerekiyordu. Torba yasadaki yeni düzenlemeyle bu süre, 30 Haziran 2022’ye uzatıldı.
MUĞLA ÜÇ TERMİK SANTRAL BARINDIRAN YÖRE
Sürenin yasayla uzatılması ile ilgili Muğla Çevre Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Termik santrallere doğaya, çevreye, insan sağlığına verdikleri zararı 2022 Temmuzuna kadar sürdürme imkanı sağlayan, çevre muafiyetlerinin süresini bir kez daha uzatan yasa kabul edildi. Anayasaya aykırılığına, TBMM’nin daha birkaç ay önce süreyi uzatmama konusundaki kararına ve hatta cumhurbaşkanının, termik santrallerdeki baca gazı filtreleme sistemlerinin mutlak suretle yapılması, yapılmadığı takdirde ceza verilmesi, gerekirse de kapatılması için talimat verdiğine dair paylaşılan haberlere rağmen, TBMM sözünü tutmadı; iktidar ittifakının evet oyları, muhalefet milletvekillerinin çoğunun oylamaya katılmamasıyla, teklif kabul edildi.
Bu yasa teklifinin kabul edilmesi, kimlere ne yarar sağladığı, sorumlusunun kim olduğu da dahil olmak üzere, kamuoyunda çeşitli yönleriyle yeterince tartışıldı. Bu tartışmaları tekrarlamak istemiyoruz. Ancak, Muğla ile ilgili somut durum konusunda, kamuoyunun bilgilendirilmesini de gerekli görüyoruz.
Muğla üç termik santral barındıran, yöre insanının, hepimizin havasının, suyunun, toprağının, ormanlarının birkaç sermayedarın kârı uğruna hoyratça kirletildiği, yok edildiği bir coğrafya. Daha bir ay önce, Milas ve Yatağan’ın köylüleri, yaşadıklarını, santralleri besleyen kömür ocaklarının günden güne yok ettiği, artık kaybetmeye tahammüllerinin kalmadığı sağlıklarını, topraklarını, zeytinliklerini, sularını, ormanlarını, çocuklarının geleceğini, köylerinin durumunu anlatmak için TBMM’deydiler.
Meclis’te görüşmeyi bile kabul etmeyen AKP ve MHP’ye dertlerini anlatamadılar belki ama, yanlarında olduklarını söyleyip, sorunların takipçisi olacakları sözünü veren muhalefet partilerinden vekillere inanmak istiyorlardı, bu inanca ihtiyaçları vardı. Ancak, kabul edilerek Meclis’ten geçen yasanın oylamasında, o sözleri veren vekillerin hemen hiçbirinin oylamaya katılmamış olması, sorunların gerçek sahibinin ve çözümün adresinin kendileri olduğunu gösterdi. Meclise getiren, kabulü için oy verenlerin daha çok sorumlu oldukları teklifin kabul edilmesinin ortaya koyduğu sonuç, iktidar mı daha suçlu, muhalefet mi, tartışmasından daha önemli! Üstünde durulması gereken, yasanın kabulünün sonuçlarını bütün Türkiye gibi Muğlalıların da 2,5 yıl daha yaşamak, bununla mücadele etmek zorunda olduğu gerçeğidir.
Onlar için bu 2,5 yıllık süre, sıradan bir 2,5 yıllık bir zaman değil, geçmişlerinin, geçimlerinin, geleceklerinin acımasızca yok edileceği, her geçen gün hayatlarından, yaşama haklarından, sağlıklarından kaybedecekleri, bunu somut olarak her gün yaşayacakları bir zaman dilimi olacaktır.
Bilimsel araştırmalar, Muğla’daki santrallerin çalışmasının yarattığı kirliliğin, her yıl yaklaşık 500 insanımızın erken ölümüne yol açtığını ortaya koyuyor. Bu yasanın kabulüyle santrallere verilen ek süre, bu ölümlerin umursanmadığını gösteriyor; insanlarımızın ölmeye devam etmesine onay vermek anlamına geliyor.
Muğla Çevre Platformu olarak, ister iktidar ve destekçisi parti, ister muhalefet partileri olsun, ekolojik yıkıma, yaşam alanlarımızın yok edilmesine katkısı olan her siyasi tutumu, her somut davranışı protesto ediyor, Sayın Cumhurbaşkanı’nı sözünü tutarak yasayı onaylamamaya davet ediyoruz.
İnsanımızın sağlığını, yaşama, barınma ve geçinme hakkını, ortak varlığımız doğayı yok eden, gezegenimizin yok olmasına yol açacak iklim krizine katkıda bulunan termik santraller ve kömür madenciliğine karşı mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.”
EK SÜRE 6 AY UYGULANACAK
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, baca filtresi takarak çevreye uyumlu hale gelmeleri için kömür santrallerine tanınan 2.5 yıllık ek süreyi fiilen 6 ay olarak uygulamayı planladıklarını açıkladı.
İlgili bakanlarla bu konuda aldıkları kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da onayladığını belirten Kurum, “2022’ye kadar bekleme gibi bir durumumuz söz konusu değil. 6 ay içerisinde başlamazlarsa eğer altıncı ayın sonunda biz gider fiilen bu işlerin yapımına gireriz” dedi.
Bakan Kurum, termik santrallere, bu yılın sonuna kadar tamamlamaları gereken çevre mevzuatına uyuma yönelik düzenlemeler için 2.5 yıl ek süre verilmesine ilişkin yasayı değerlendirdi. Bu konuda daha önce 2020’nin başına kadar süre verildiğini anımsatan Kurum, santrallerin bazılarında yenileme olduğunu ancak bazılarının da bu adımları atmadıklarını vurguladı. Son yasada 6 ay içerisinde termik santrallerdeki filtrelemeye ilişkin adımları şirketlerin atması gerektiğini belirten Kurum, şunları söyledi:
“Eğer 6 ay içerisinde termik santraller filtrelemede bu adımı atmazsa, atılmayan adımları biz bakanlıklar olarak resen atıp o tedbiri gerekirse biz kendimiz alıp çevreyi, doğayı koruyacak adımı kararlı bir şekilde atacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı görüşte. 2022’ye kadar bekleme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Şu anki yasada 6 ay içerisinde bu işe başlamak durumundalar. İlave bir 6 ay vermiş olacağız öyle düşünelim.”
YENİ YASA NE DİYOR?
Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulan yeni yasaya göre halen baca filtresi yaptırmayan kömür santrallerinin çevre mevzuatına uyum amacıyla yapacakları yatırımların sözleşmesini 30 Haziran 2020’ye kadar bakanlığa sunması gerekiyor. İş termin planı sunulan santraller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 1 Temmuz 2020’den itibaren 4 ayda bir denetlenecek. Çevreye uyum projesinde ilerleme sağlamayan şirketlere, yasadaki para cezaları 20 kat artırılarak uygulanacak. Çevre planındaki yatırımlar bir yıl gecikirse santraldeki üretim durdurulacak. Bu kapsamda verilen idari cezalara karşı dava açılması, para cezasının tahsil işlemini durdurmayacak.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin