A+ A A-

 

24 Kasım Öğretmenler Günü, Milas’ta etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı kapsamında günün önem ve anlamını belirten konuşmayı yapan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “biliyoruz ki; eğitim öğretmenin omuzlarında yükselir. Ama hiçbir eğitim sistemi öğretmenin niteliğini aşamaz. Öğretmen hem can, hem canandır. Çocuk yüreğini bir anaya, bir yâre, bir de öğretmene açar. İyi ki varsınız öğretmenlerim” dedi.

25112019ogretmenlergunu.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

24 Kasım Öğretmenler Günü, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde, Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin organizasyonuyla Milas’ta kutlandı.
CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkan Vekili Cüneyt İlter, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Yapar, ortaöğretim ve temel eğitim kurumlarının idarecileri, öğretmenleri ve öğrencilerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcilerinin katılımıyla saat 9.30’da Atapark’ta gerçekleşen tören Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından Atatürk Anıtına sunulmasıyla başladı.
Kutlama programı ikinci bölümü saat 10’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda devam etti.
Salondaki etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un mesajının okunmasının ardından ise Milas’taki en kıdemli öğretmen olan Asım Güler konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.
ÖĞRETMENLER, İNSANLARI EĞİTEN ONLARA SORUMLULUK DUYGUSUNU AŞILAYAN
Sözlerine “Cumhuriyetimizin Baş Öğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’ün ve ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimin ruhunu yâd ederken onun ilkelerinde yürüyen meslektaşlarıma öğrencilerime sevgilerimi iletiyorum. Bu onurlu öğretmenlik mesleğini yapan bir kişi olmanın kıvancıyla hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum” diyerek başlayan Güler şöyle devam etti.
“Bir çocuğun elini tutan, zihnini açan, kalbine dokunan kişiye öğretmen denir. Öğretmen, eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkârdır. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.
Atatürk bir söylevinde; ‘Öğretmenden eğiticiden yoksun bir millet, henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere öğretmenlere muhtaçtır’ demektedir.
Öğretmenler, insanları eğiten onlara sorumluluk duygusunu aşılayan, iyiyi doğruyu, güzeli ve faydalı olanı öğreten, ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın, gençlerimizin kişiliğinin gelişimine katkıda bulunan fedakâr insanlardır. Öğretmenler yüce milletimize layık olacak bir düstur içerisinde görevlerini yapmaktadırlar.
Sevgili öğrencilerim;
Sizler bu vatanın, bu milletin çocuklarısınız. Bu vatan, siz oldukça siz de varsınız, o yoksa sizlerde yoksunuz. Bölücülere yıkıcılara itibar etmeyiniz. Mert çalışkan ve dürüst olunuz. Çağımız bilgi, teknik, yüksek kültürler çağıdır. Öğrenimde amacınız sadece bir yukarı sınıfa geçme değil, sadece bir diplomaya sahip olma değildir. Asıl amacınız geçerli, etkili, faydalı, sizi her toplumda, her işte ön planda tutacak, üstün bir kültür ve yeteneğe sahip bulunma olmalıdır. Okulunuzu öğretmenlerinizi seviniz. Büyük başarılar ancak bu el ve gönül birliğinden doğar. Ailenizi seviniz. Ailesiz mutlu olmak mümkün değildir. Onların emeğini, sevgisini, dileklerini iyi değerlendiriniz, içinde bulunduğunuz yuvayı hep sıcak bulunuz, hep sıcak tutunuz. Aileler sağlam, yuvalar mutlu olmazsa toplum zayıf düşer, gücünü kaybeder. Değerli katılımcılar, değerli eğitim camiası mensupları, milletimizin vatanımızın ebediyete kadar sağlık, barış, özgürlük, birlik ve bölünmezlik temennisi ve duygularımla. Konuşmama son verirken ülkemize üstün hizmetleri geçmiş tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, bugün hayatta olmayan ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükran duygularımla anıyorum. Bütün eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutlar, sağlık, mutluluk ve huzurlu yarınlar dilerim.”
İYİ Kİ VARSINIZ ÖĞRETMENLERİM
Güler’in ardından günün önem ve anlamını içeren konuşma Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından yapıldı. Bal ise konuşmasında şunları ifade etti:
“Eserinin üzerinde imzası olmayan tek sanatkâr öğretmendir’ diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenliğin verildiği gün olan 24 Kasım öğretmenler günümüzü kutluyorum.
Eserimizin üzerinde imzamız yok ama eserimiz olan öğrencilerimizin bir gülüşünde, konuşmasında, yürüyüşünde, yaptığı işte, kurduğu ailede, dokunduğu her yerde emeğimizi ve imzamızı görebilmekteyiz. Bu emeğin kutsallığının da, sorumluluğunun da farkındayız. Bu farkındalıkla daha iyi daha mutlu nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Bunun için de hızla değişen çağın yaşamsal becerilerini önce kendimizin, sonra öğrencilerimizin kazanması için sürekli öğrenen ve öğreten öğrenci olmaktayız. Böylece daha mutlu, ahlaki ve milli değerleri olan bireyler yetiştirerek toplumumuzun sağlam temellere oturmasını sağlayarak 2023 Güçlü Türkiye yolunda sağlam adımlarla ilerlemeyi hedeflemekteyiz.
Biliyoruz ki attığımız her adım her cümle, her bakışımız, onlarca minik göz tarafından izlenmekte ve taklit edilmekte. Bu minik gözlerde güzel anlar bırakmak ve onların dünyasını inşa etmek için her daim hazırız ve hazır olmaya devam edeceğiz. Öğreten ve öğrenen öğretmenler olarak sürekli değişen bilgiye erişmeyi, çağı yakalamayı ve milletimizi muhasır medeniyetler seviyesine yükseltmeyi vazife edinmekteyiz. Çünkü biliyoruz ki; eğitim öğretmenin omuzlarında yükselir. Ama hiçbir eğitim sistemi öğretmenin niteliğini aşamaz. Öğretmen hem can, hem canandır. O yüreğini kutsal bir sandık gibi açarken titreyendir. Öğrencisine doğru eğilen, eğildikçe yükselendir. Eldir, ayaktır, yürütendir. Düşleriyle geleceği büyütendir. Ana gibi öğrencilerini bağrına basar, yar gibi sarar. Çocuk yüreğini bir anaya, bir yâre, bir de öğretmene açar. İyi ki varsınız öğretmenlerim. Mutlu çocuklar güçlü Türkiye yolunda yürümek ümidiyle. 24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.”
DOLU DOLU ETKİNLİK
Yapılan konuşmaların ardından etkinlik emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi verilmesi, yemin töreni, kompozisyon, resim ve şiir dalında derece giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin hazırladığı “Ben Öğretmen Olmak İstiyorum” adlı oratoryonun gösterimi, “Boyacı Çocuk” adlı monoloğun sunumu, “Öğrencilerime Mektup” adlı kısa filmin gösterimi ile devam edip, Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Hakan Dağ yönetiminde “Öğretmenler Günü Korusu”nun dinlenilmesi ile son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin