A+ A A-

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2018 yılında Türkiye’de kişi başı balık tüketiminde yüzde 11,8’lik artış yaşandığını duyurdu. Yüzde 11,8’lik balık tüketimi artışının önemli olduğunu söyleyen Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, ülkedeki balık tüketimini dünya ortalamasına çıkarılmak için çalışma yaptıklarını kaydetti.

130619suurunleriyetistiricilik.gif
Haber: Volkan Yıldız

Türkiye İstatistik Kurumu’nun su ürünleri üretimi ve su ürünleri tüketimi alanındaki 2018 verilerini yayımladı. Türkiye’de kişi başına düşen ortalama balık tüketiminin 2017 yılında 5,49 kilogram olduğunu açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılında bu tüketimin yüzde 11,8 artarak 6,14 kilograma ulaştığını duyurdu.
TÜRK BALIKLARININ OMEGA ORANI DAHA YÜKSEK
Türkiye’de üretilen balıkların somon balığına göre daha yüksek değerlerde omega 3 içerdiğine dikkat çeken Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, yüzde 11,8’lik balık tüketimi artışını sevindirici bir gelişme olarak değerlendirmekle birlikte bu tüketimin artırılması için çalışma yaptıklarını belirtti.
Kızıltan, “Ülkemizde üretilen deniz balıkları, somon balığına oranla omega 3 zengini. Bu üniversitelerde yaptırdığımız analizlerle kanıtlanmış durumda. Özellikle Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne yaptırdığımız analizlerde Türk balıkları levrek ve çipuranın omega 3 zengini olduğunu ortaya koydu. Vatandaşlarımız, somon balığı tüketmek yerine Türkiye’de üretilen balıkları gönül rahatlığıyla tüketebilir. Balıkta bulunan omega 3 kalp sağlığını güçlendirirken, depresyondan da koruyor. Çocuklar için kemikleri güçlendiriyor ve dikkat yetisini geliştiriyor. İleri yaş için ise Alzheimer riskini azaltıyor. Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede güçlü bir rol oynayan balığın, özellikle de buğulama ya da ızgara olarak tüketilmesi öneriliyor. Hamilelerin haftada 2 kez balık tüketmesi uzmanlarca öneriliyor.” diye konuştu.
2018 yılını yaklaşık 960 milyon dolarlık ihracatla tamamladıklarını kaydeden Kızıltan, ABD ve Almanya, Avusturya, İngiltere gibi gıda yönetmeliklerinin en sıkı olduğu ülkelere de rahatlıkla Türk balığı ihracatı yaptıklarını söyledi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin