Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgDünkü yazımda niyetim benimde Muğla'dan kurucu üyeleri arasında yer aldığım “Global Engelliler Vakfı” kuruluşunun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde resmiyete kavuştuğunu sizlerle paylaşırken, “Daha önce söylenmemiş bir şarkı olmak, beni şarkı olmaktan alıkoymaz ki.” diyen güzel bir deneme paylaşmak istemiştim.
Dün de belirtmeye çalıştım. Beni uzun zamandır bu “deneme” gibi etkileyen bir yazı olmamıştı.
Laf aramızda yazanı kıskandım bile...
Marmaris Omurilik Felçlileri Derneği'nden Çetin Korkut arkadaşımın “Bedenimin notaları” adını verdiği denemesindeki betimlemeler müthiş...
Dün paylaşamadım. Kısaca, siz isterseniz buna “eyyamcılık”, “gösteri”, “görgüsüzlük”, “şov” vs. diye herhangi biriyle veya hepsiyle birlikte adlandırabilirsiniz, “farkındalık yaratma” adına yapılan 3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinliklerinden söz ederek, o gün “kutlanacak” bir şeyin olmadığını anlatmak da istemiştim. Yazım aldı başını gitti ve Çetin Kokut'un denemesini paylaşacak yer kalmayınca bugüne bırakmak durumunda kaldım.
Bu gün bu köşem Çetin Korkut'un...

xx xx xx
BEDENİMİN NOTLARI

'Daha önce söylenmemiş bir şarkı olmak,
beni şarkı olmaktan alıkoymaz ki.'

Sokakta yürürken kadınların dönüp iki defa baktığı ve onların seksi kabul ettiği bir vücuda sahip olmayabilirim. Ne kadar uzaktan bakarsan bak O’na benzemediğim gerçeği maalesef bir durum olmasa da bana göre, toplumun yakışıklı ve seksi olmayan erkekler istatistiğinde önemli bir rol oynadığım gerçeğini kabul etmeliyim.

Dik oturmalısın, ellerin masanın üzerinde durmalı, çatal ve bıçağı sofra kültürüne uygun kullanmalı, beyefendi olmalısın... İki elimle bir çatalı ancak tutabiliyorken, beyefendi olmak da yarım kalıyor haliyle. Bey olmadan efendi olmak yetse de bana, yarım kalmış kafaların gücü yetmiyor bütünlemeye beni. Ben bir hayat yazarken bilgisayarın tuşlarında, ne yazdığımdan çok, yazarken ellerimi nasıl kullandığıma odaklanan yetenek avcılarının hayretleri içinde ezilmek, birkaç tuğla daha koyuyor yıkmaya çalıştığım duvarların üstüne. Dolayısı ile her gün biraz daha hapsoluyorum geometrik ve stilize zihniyetlerin pencereleri ardında.

Modanın üzerimde rüküş durduğunu itiraf etmeliyim, dandy hiç değilim, en iyisi işi deliye vurmak.

Bana bakarak savrulan tüm sözcükler, her bir hecesine hüzünlü notalar yazdığım talihsiz bir şarkının güftesidir aslında. Oysa rastgele bir sözcük çekseler ellerini daldırıp kalbime, söylenmemiş bir şarkının adı çıkacak içimden.

Başka bedenler dansa dururken hayata, benim bedenim bir sandalye çeker altına ve ruhum tutar bir kadını dansa davet eder gözleriyle. Kendi şarkımın ritimleri dolanırken ayaklarıma, sokaklara taşarım gördüğüm tüm kapı aralıklarından. Ve kimse görmez tüm bunlar olurken.

Kaldı ki, tüm bunlar beni niye “anormal” yapıyor farklı olmak dururken. Dış güzellik karşısında ruhun güzelliğine ne oldu? Desenize, dünya güzel ruhlu yalnızlarla kaynıyor bu durumda.

Sosyal ve kültürel, ezberletilmiş rolleri beklenen şekilde yerine getiremiyorum diye engelli veya özürlü zırvalığı bırakmıyor yakamı. Ben yaka silktikçe, birileri gelip ısrarla iliştiriyor uygun gördükleri sözde münasip yere. Oysa ben ikisi de değilim! Pratiğe ilişkin bir mantık yürütmeden, tanımın özüne inmeden, kendi kafalarının içinde kurumsallaşmış ve peşin hükümlü fikri tanımlar bunlar. Kendimi beğendirmek için kendimden vazgeçip özümü yalnız bırakmaktansa, kendim kalıp bedenimin yalnız kalmasını tercih ederim başka bedenlere.

Eksiklere şartlanmadan, geriye kalan tamlardan içini doldurup yüzdüğüm bir denizde, benim de kendime göre bir zenginliğim var elbet; biraz düşünsel, biraz ruhsal. Bu zenginlik alternatif becerilerimi geliştirir ve arzuladığım sonuçlara ulaştırır beni. Mutfağa girip soğanı şart bir tariften, soğansız harika bir yemek yapmak gibi basit mesela... Eksik olan malzemeyi beklerse tüm mutluluklara aç kalır insan.

Evden bakkala nasıl gittiğimin ne önemi var, önemli olan bakkalda olup olmadığım. Eğer bakkalda değilsem, alternatifidir önemli olan. İlla da bir hikâye çıkaracaksam evle bakkal arasından; yol üzerinde evi olan yaşlı bir teyze var mesela. Her gün, ya güllerini sularken ya da ağaç dikerken görüyorum onu bahçesinde. Her beni gördüğünde elime bir meyve, yakama da bir gül tutuşturuyor. “Boş ver yorulma teyze” ikazlarıma, “senin için değil oğlum, güllerin kokusu bahçede kalmasın, seninle birlikte sokak boyu dolaşsın diye veriyorum,” diyor. “Peki ya meyve?” diye sorduğumda ise, “o da göz hakkı,” diye ekliyor.

Yaşadıklarımın tavsiyelerini not alır, kalan çürükleri çöpe atarım.

Ruhsal, duygusal, fiziksel… Normal kabul edilen insanların yaptığı her şeyi ben de yapabilenlerdenim. İzlenen yöntem ya da yollar farklı olsa da, duyguları aynı sonuçta. Yaşamak bir yetenek işi ve bunun için yeteneğini nasıl kullandığının da önemi yok. Beceri sonuç ilişkisi kısaca…

Ön yargısız, biraz hoşgörü, biraz anlayış… İnsanları görünüşlerine bakarak ölçmek mümkün değil, ölçmek için tartmak, tartmak için dinlemek ve tanımak gerekir. Genelin palavrası 'engelli' tanımı, benim doğrumda dezavantajlıdır. Ve aynı bağlamda genelin kötü ambalaj tanımına benim cevabım, “aç da içine bak önce,” olur. İçinden çıkanlar şaşırtabilir. Kaldı ki; güzel ambalajlı bir şeyin içi de güzel çıkmıyor her zaman. İnsanlar gibi, hayal kırıklığı olabiliyor içinden çıkanlar.

Çetin Korkut.

xx xx xx
KÖYCEĞİZ YAVAŞ ŞEHİR BAŞKANLARINI AĞIRLADI
CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in başkanlığında ve AK Partili Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan'ın ev sahipliğinde Köyceğiz'de yapılan toplantı, ülkemizin 17 Sakin Şehir (Cittaslow) Belediye Başkanını buluşturdu.
İtalya'dan gelen Cittaslow Genel Başkan Yardımcısı Pier Ciorciyo Olivetti'nin de katıldığı buluşmada ilimiz Köyceğiz ve Akyaka-Ula ile temsil edildi. Akyaka-Ula, Eğridir, Gökçeada, Gerze, Göynük, Halfeti, Mudurnu, Perşembe, Şavşat, Seferhisar, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç, Yenipazar, Ahlat Belediye Başkanları Muğla'da güzel bir hafta sonu geçirdiler.
Ağırlamada kusur edilmediği, zengin menüde kokorecin dahi bulunduğu görüldü.
Bakalım Köyceğiz Belediyesi'nden veya Cittaslow Türkiye Temsilciliğinden bir sonuç bildirgesi çıkar mı?..

xx xx xx
AK PARTİ'DE NELER OLUYOR?
AK Parti Muğla'da hafta sonundan beri “delege seçimleri şoku” yaşanıyor.
Bilindiği gibi AK Parti'de 30 Kasım'da başlaması beklenen delege seçimleri bir gün önce ertelenmişti. Bu erteleme, yapıldığı illerde il başkanlarının değişeceği yorumlarına neden olmuştu..
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla delege seçimlerine hafta sonunda başlandı. Menteşe’nin en kalabalık mahallelerinden olan Emirbeyazıt, Muslihittin ve Karamehmet Mahallelerinde mevcut yönetimlere muhalif olduğu belirtilen listeler çıktı ve bu listeler delegelikleri kazandı. Farklı listelerin Sertaç Soğancı tarafından çıkarıldığı ve Soğancı'nın parti içi iktidara karşı ilçe başkanı adayı çıkabileceği öne sürüldü.
Menteşe delege seçimleri için face hesabından “Kazandı. Böylelikle Önümüzdeki Menteşe İlçe Kongresi İçin İlk Aday Kendini Gösterdi.” diye yazan Mete Kalay'ın seçimlerle ilgili “Mevcut İlçe Yönetimlerinin Hazırladıkları İlçe Delege Listeleri Teşkilat Tarafından Kabul Görmedi. Böylelikle Teşkilat Her Anlamda Mevcut İl ve İlçe Başkanları İle Çalışmak İstemediğini Net Olarak İfade Etti.” yorumu dikkati çekti.
------------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Başkalarına karşı zafer kazanan kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretlidir. -Laozi
ÇİVİ
Havalar soğudu demeye kalktım, arkadaşım, “Ay sonu doğalgaz elektrik faturaları gelince ısınırsınız” dedi.
Beni Bi gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin