Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpg'Parlamenter Sistem'in önemli bir demokratik unsuru olan 'cumhurbaşkanlığı vetosu'na, 9 Temmuz 2018'den sonra resmen geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ilk kez tanık olduk. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kanun teklifini 'Cumhurbaşkanı Erdoğan' veto etti.
Kıyamet koptu...
AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önce sağlık, önce insan diyerek termik santrallerinin bacalarına filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti. Cumhurbaşkanımıza tüm Muğlalılar adına şükranlarımızı sunuyorum.” diye paylaşımda bulundu.
Muğla'da iki kat kıyamet koptu...
Face sayfama “Milletvekili Yelda Erol Gökcan müjde verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan santralların baca gazı arıtma tesisleri ile ilgili yasayı veto etti. Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ediyoruz. Alllah sevdiği kuluna önce eşeğini kaybettirip, sonrada buldurup sevindirirmiş..” diye yazdım.
Benim sayfada da kıyamet koptu...

xx xx xx
İnsanoğluna iyilik yaramıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ne olmuşsa olmuş, “Halkımın yanındayım” deyip yasayı veto etti ise, yanlıştan dönüldüğü için kendisine teşekkür etmek gerekir.
Neymiş efendim, “Evet oyu verirken ne düşünmüşler?”.. Yelda Erol Gökcan, Cumhurbaşkanının düşündüğü halkı neden düşünmemiş?..
Beni en çok şaşırtan da bir gazeteci arkadaşımın “Bu saatte araştıramadım, ama Yelda hanım mecliste ne oyu vermiş bu maddeye..?” diye yazmış. Güler misin, ağlar mısın?
Neticeye bakmak ve neticeden ders çıkarmak lazım... Anımsayalım; Yasa teklifi için AK Parti'den 203, MHP'den ise 14 kabul oyu çıkmıştı. CHP'den 25, İyi Parti'den 7, HDP'den ise 4 vekil red oyu vermişti.
Elbette o 203 “evet” oyunun içinde Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ile Mehmet Yavuz Demir'in oyları da bulunuyor. AK Parti ve MHP bu konuda karar almış. Gökcan ve Demir'in o gurup kararlarına hayır demelerinin, karşı çıkmalarının imkanı yok! Ki bu “baca gazı zehirine izin veren” yasa meclisten sadece AK Partililer ile MHP'lilerin “gurup kararına uymaları” sonucu geçmedi. İYİ Parti Muğla Milletvelili Metin Ergun ile CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Burak Erbay ve Suat Özcan'ın da içinde olduğu muhalefet milletvekillerinin vermedikleri oylarla da geçti.
Demek ki “halkı düşünme” konusunda Muğla'nın seçilmişlerinin çok ta farkları yokmuş... (!)
Yelda Erol Gökcan “veto” için elbette partisinin genel başkanı Cumhurbaşkanına teşekkür edecek. Gurup kararı nedeniyle vicdan rahatsızlığı içinde verdiği “evet” oyunun Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmiş olması vicdanını rahatlatmış olamaz mı?

xx xx xx
Evet, netice... Neticeye bakmak lazım. İyi mi oldu, kötü mü oldu? Elbette iyi oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasayı veto ederken şu ifadede bulundu:
“Yapılacak olan neydi? Bu termik santrallerde daha baştan satışında bu filtrasyonun yapılması kaydı var ama siz bu karara uymazsanız, siz çok daha fazla para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine fırsat veremeyiz. Onun için de şu anda bu yıl sonu itibarıyla zaten süre doluyor. Bu yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem. '2022 sonuna kadar bu işe fırsat verelim, buna imkan verelim', böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildi. Çünkü bir tarafta halkım var, bir tarafta da buradaki sermaye var. Kusura bakmasınlar, biz bu adımı attık. Büyük ihtimalle bu yeniden bir ihaleye gider. Başka bu işin çıkışı yoktur.”
Bu Cumhurbaşkanının ilk vetosu. Arkası gelir mi?
Gördüğüm kadarıyla bu sorunun yanıtını arama zahmetine giren yok. Girenler de “Bu yasa Cumhurbaşkanının haberi olmadan meclise gelmiş olabilir mi?” sorusunu soruyorlar. Haksız da değiller. Halktan tepki gelmemiş olsa Cumhurbaşkanı bu zehirlenmeye izin yasasını veto etmezdi...

xx xx xx
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın veto açıklamasında “halkım” ifadesi çok önemli. Bir tarafta “sermaye”, bir tarafta “halk”... Erdoğan “Tabiki halkım..” diyor. Şimdi Erdoğan'a şöyle de denebilir:
“Kaz Dağla'nda altın madeni işletmesi de doğayı tahrip ediyor, ormanlar yok oluyor, toprak ve yeraltı suları zehirleniyor. Buna halk karşı çıkıyor. Bu işletmeleri de yasaklayın. Aydında jeotermal enerji üretimini durdurun. Yatağan ve Milas'ta kömür için köylülerin tarım alanlarına el koymaktan, bölgedeki çam ormanlarını yok etmekten vazgeçin. Milas'ta maden arama ruhsatlarını iptal edin.”
Peki termik santralların baca gazlarının dizginlenmesi ile ilgili süre uzatımına karşı çıkan halk ile yukarıdaki saydığım yerlerde isyan eden halk, aynı halk mı?
Elbette böyle soru sorulmaz, elbette bana göre de aynı halk, ama bakalım külliye nezdinde aynı halk mı? Cumhurbaşkanına göre ve bana göre de değil...

xx xx xx
Kimse kendini kandırmasın... Muğla'da hala Karabağlar Yaylası'nda MTA'nın habersiz ve izinsiz sondajının, halkın Düğerek'ten sondaj alanına yürümesi sonucu durdurulduğunu sananlar var...
O yürüyüşü düzenleyenlerin ve yürüyenlerin içinde daha önce AK Parti'ye oy vermiş de sondaj nedeniyle oy vermekten vazgeçebilecek olanlar var mıydı? Yoktu, ama o yürüyüşten önce sosyal medyada ayağa kalkanların içinde AK Parti yöneticileri bile vardı.
Sosyal medyada Muğlalı hem sağı, hem solu ile Karabağlar için ayağa kalkmıştı. Onları ayağa kaldıran herhangi bir siyasi parti veya görüş değildi...
Bu nedenle Ankara sondajı hemen durdurdu. Düğerek'ten sondaj alanına yürüyüş sonra yapıldı!
Tabi öküz ölünce bıçak çeken çok olur...
Termik santrallar ile ilgili veto da başta sosyal medya olmak üzere heryerde herkesin isyanının sonucudur.. O isyan edenlerin içinde AK Parti'ye, MHP'ye oy verenler de vardı!
Sanıyorum bundan sonra “halk sağlığı, çevre sağlığı” gibi haklı taleplerin sağcı, solcu birlikte yapılmasında, “politik malzeme” yapılmamasında yarar var.

xx xx xx
Muğla'ya gelecek olursak Muğla farklı durumda.
Termik santralların baca gazlarının kontrol altıma alınması ile ilgili süreyi uzatan yasanın içinde Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları neden yeraldı hala anlamıyorum.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın veto ettiği yasa santrallara baca gazı arıtma tesisi (desülfirizasyon) kurulması ile ilgili bir yasa. Oysa Muğla'daki santralların hepsinde de o tesis var.
Üstelik kurulması kararı Mesut Yılmaz Hükümeti tarafından alınmış, kurmak ise AK Parti Hükümeti'ne nasip olmuştu.
AK Parti Hükümeti'nin yanılmıyorsam 2003 yılında kurduğu baca gazı arıtma tesisleri ile bölgemizde hava kalitesi kontrol altına alınmış ve “kömür hafriyatı” sıkıntıları dışında şikayetler ortadan kalkmıştı.
Yasa hazırlanırken, gerek iktidar ve gerekse muhalefet milletvekillerimizin bu konuda ses çıkarmamaları, daha önce bölgede maden işçiliği ve sendikacılığı yapmış olan Süleyman Girgin'in uyarıda bulunmaması da şaşırtıcı.
Bir kere daha altını çizelim. Veto edilen yasa arıtma tesislerinin çalıştırılıp, çalıştırılmaması değil, kurulup kurulmaması için çıkarılmıştı!

xx xx xx
Ne yazık ki o arırma tesislerinin özellştirmeden sonra çalıştırılmadığı kuşkuları var. Bu konuda bırakın santral işletmecilerini, sendikalar bile arıtmanın çalıştığını savunuyorlar, ama...
Bunu anlamanın iki yolu var. Biri bacalardan çıkan dumanın rengi (açık gri olmalı), diğeri de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elindeki hava kalitesi ölçüm cihazları. Garip, ama gerçek, bu cihazlar da arızalı! Duyumlarımıza göre bu cihazlar İsrail yazılımlı iken, yerli yazılıma geçilmiş ve sistem çalışmamış.Onarılmaması işlerine geliyor olmalı...
Arıtma tesislerinin ve hava kalitesi ölçüm cihazlarının çalışıp çalılşmadığının denetlenmesi ve ölçüm cihazlarının vatandaşlar tarafından da görülebilmesi için seçilmişlerimizi göreve çağırıyoruz.
Elbette Sayın Erdoğan'dan da bundan sonra semaye ile halkın karşı karşıya geldiği olaylarda düşünmeden halkının yanında yeralmasını bekliyoruz...
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Elveda diyecek kadar cesursan, hayat seni yeni bir merhaba ile ödüllendirir. -Paulo Coelho
ÇİVİ
CHP Disiplin Kurulu'ndan savunmam istendi. Arkadaşım, “Desene elveda diyeceksin” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin