Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgÜlkemizin hangi kesimi sizce en yoksuludur?
Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır bilmiyorum. Bana sorarsanız, ülkenin en yoksulları üniversite öğrencileri. Belki de çocuklar onlardan da yoksullar!
AKM'nin 15 Temmuz Salonu'nda 27 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilen “Öğrenciler Konuşuyor; Kent Dinliyor” başlıklı forumda gençleri dinlerken aklımda geçendi bu...
Siz hiç insanların sigortasız ve saati 1 liraya, 2 liraya çalıştığını veya çalıştırıldığını gördünüz mü, görmediyseniz duydunuz mu?
Gazeteci olarak ben insanların “6 aylık deneme” diye karşılıksız çalıştırıldığını duymuş ve inanmamıştım, ama insanların 1 liraya, 2 liraya çalıştırıldıklarını bu forumda duydum.
İnsanlığımdan utandım.

xx xx xx
Ekonomik olarak dara düşen öğrenciler de yaşam mücadelesinde ayakta durabilmek için okulu bırakıyor veya donduruyormuş... Son rakamlara göre, artan geçim sıkıntısı yüzünden son 5 yılda 1.1 milyon üniversite öğrencisinin okulunu bırakmak zorunda kaldığı ortaya çıkmış. Üstelik resmi veriler üniversiteden kopan öğrenci sayısının her geçen yıl daha da arttığını gösteriyormuş.
Türkiye'de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısı ise 5 milyona ulaşmış. 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatılmış. Öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşlarına haciz konulmaya başlanmış.
Borcunu zamanında ödeyemeyen öğrencilere uygulanan faiz sebebiyle borçların giderek büyüdüğü, borçluların ödeme yapabilmesinin imkansız hale geldiği belirtilmiş.
Bunlar forumda söylenmedi. Gazeteler yazdı...

xx xx xx
Bu ülkede öğrenci olmak her zaman zor olmuştur. Giderek de zorlaşıyor.
Öğrencilik zor zanaat... Hele Muğla'da hepten zor...
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM'nin 15 Temmuz Salonu'nda gençler yaklaşık 2 saat sorunlarını ve isteklerini anlattılar.
Doğrusu ben o gün çözülemeyecek sorun görmedim. Hatta bugüne kadar nasıl çözülmemiş diye de şaşırdım.
BARINMADA DENETİM YOK
Sorunlar daha çok mülki idare, yerel yönetimler ve rektörlük tarafından çözülecek sorunlar. En başta da barınma ve ulaşım geliyor. Ulaşım konusunu dünkü yazımızda paylaştık. Gençler barınma sorunlarını şöyle sıraladılar: “Barınmada denetim yok. Kaloriferler 4 ay yandığı halde, 12 aylık yakıt sözleşmesi yapılıyor. Tabi kira sözleşmesi de 12 aylık yapılıyor. Oysa biz 6 ay buradayız. Doğal gaz açmak için 535 lira alıyorlar. Karaborsacılık yapılıyor. Evleri, apartları kiraya vermek için sınavların sonuçlanmasını bekliyorlar. Her sene kaydını dondurmak zorunda olanlar oluyor. Çocuğunu bir yere yerleştiremediği için parklarda ağlayan babalar görüyoruz. Yurtlarda mahremiyet yok. Yetişkin insanların özel alanları olmalı.”
YEMEKLER KÖTÜ
Gençler yemek konusunda da “Yemekhanelerde, yemeklerde et yok, köfte çiğ. Yemekler oldukça pahalı. Günde iki öğün yemek alamıyoruz. Hocalar neden öğrencilerden ayrı yemek yiyiyorlar? Rektör yardımcıları haftada bir bizimle yemek yesin. Yemeğini kendisi yapanlar için Kötekli Pazarı, Perşembe Pazarından pahalı. Cumartesi pazarına Perşembe pazarından artanları getiriyorlar.” diye ifade ettiler.

xx xx xx
ÇALIŞMA YAŞAMI
Kötekli merkezli olarak bir öğrenci sömürü pazarı kurulmuş... Bu pazar şehir merkezinden Akyaka'ya kadar uzanıyor. “Hastanede acile gittiğinizde kuryelik yaparken motosikletten düşen, çalıştığı yerlerde iş kazası geçiren arkadaşlarımızla karşılaşabilirsiniz” diyen öğrenciler bu konuda şöyle anlattılar:
“Üniversite öğrencileri Muğla'ya hizmet ediyor. Bu yüzden okulları uzuyor. Lokantalarda, mağazalarda, barlarda her yerde bizim arkadaşlarımızla karşılaşıyorsunuz. Saati 1 liraya, 2 liraya çalıştırılıyorlar. Sigortaları yok. Şikayet etseniz işe yaramıyor. Sigara denetimi yapan yetkililer bunun denetimini neden yapmıyorlar?”
KÖTEKLİ AMCALARIN AVLANMA YERİ Mİ?
Moderatörlerin kız öğrencilerin güvenliği ile ilgili bir sorusu üzerine bir kız öğrenci “Muğla'yı bu konuda çok seviyorum. Güvenli bir yer. Taciz yok, laf atma yok.” derken, diğerleri şöyle anlattı:
“Kafelerde müşteri çeksin diyeymiş, güzel giysili kadınlar var. Ayrıca 45 yaşlarında öğrenci olmayan abiler, amcalar buraya geliyorlar. Burada ne arıyorlar. Burası avlanma yeri mi?”

xx xx xx
Yerleşkenin C Kapısında korsan kitap satışı yapıldığını belirten gençler, “Senet imzalatıyorlar. İade kabul etmiyorlar. Kitaplar yanlış bilgilerle dolu. Üniversitenin kütüphanesi her zaman dolu... Kötekli'de bir kitapçı yok. Kütüphane istiyoruz.” ifadesinde bulunurken, şikayetlerini şöyle paylaştılar:
“Büyükşehirde kanalizasyon olmaması şaşırtıcı... Yeniköy'de vidanjör kokusundan geçilmiyor, yollar köstebek yuvası. Tatilden döndüğümüzde inşaat ile karşılaşıyoruz. Bu işler neden yazın yapılmıyor. Yeniköy'de çöp yakıyorlar. İnşaat çöpleri ormana dökülüyor, sanki biz orman alanını kullanmıyoruz. Kötekli de sadece kafeler var, spor üniteleri yok. Kamusal sosyal alan, belediye işletmesi mekan yok. Öğrenci evden çıkamıyor. Öğrencinin ürettiği, tükettiği alan istiyoruz. Üniversitede spor salonu su alıyor. Aletler yetersiz. Okulun havuzunu ücretsiz kullanmak istiyoruz. 9 ay buradayız.”
Bunlar benim not alabildiklerim... Herkes ve Menteşe Kent Konseyi moderatörleri de not aldı. Konsey Yürütme Kurulu, “İşin peşini bırakmayacağız” diyor. Ben de bırakmayacağım ve onlara inanıyorum...

xx xx xx
Öğrencilerin ardından üç kişiyi dinledim. Kürsüye önce tek Milletvekili Burak Erbay geldi, AK Parti iktidarını planlı çözüm üretmemekle eleştirdi. Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Emin Madran teknik konulara girince, forumdan Milletvekili Erbay'ın ardından bende ayrıldım. Ayrılmadan önce Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ü de dinledim. Türkiye'nin en özel kentinde öğrenim gördükleri için şanslı olduklarını vurguladığı öğrencilere “Sizlerle birlikte üniversite kenti olduk” dedi. Barınma konusunda “Denizli yolu kenarının yurt alanı olarak imara açıldığı” müjdesini vererek, özetle şunları söyledi:
“TOKİ Muğla'da konut üretimi yerine yurt yapmalıydı. Genellikle evi olanlar yeni ev sahibi oldular. KYK'nun öğrenci sayısının yüzde 70'inin barınacağı yurt yapması gerekiyor. Buna göre 17 bin 500 kişilik yurt olmalıydı. En önemlisi yurt yapımında hükümet geri kaldı. Devlet 15 Temmuz'dan sonra yurt yapmaya başladı. Ondan önce gençler tarikat yurtlarına bırakılmıştı.”
Başkan Gümüş bir öğrencinin “Meslek Yüksek Okulu kampusa taşınsın.” önerisine “Yüksekokul yerinde kalsın. Merkezde okulumuz yok. Muğla'dan gençler Kötekli’ye geliyor.” diye karşılık verdi. Yeniköy'de yaşanan sorunların temelinde geçmişte yapılan referandumda Yeniköylülerin Köteklililer gibi “mahalle” olmayı kabul etmemelerinin bulunduğunu belirten Başkan Gümüş, “Üniversite ile Kötekli'de, Yeniköy'de büyüyor. Büyükşehir Belediyemiz ile üzerimize düşeni yapıyoruz. Bugün aldığımız notların gereği yapılacaktır. Sosyal alan eksikliği var. Kötekli Muhtarlık binasını aldık, orada çözeriz. Öğrenci olmayanlar geldiğinde bize ulaşırsanız engelleriz.” diye ifade etti.

xx xx xx
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, son sözü ile beni güldürse de o gün bütün samimiyetini, iyi niyetini gösterdi. “İstek olursa ücretsiz çorbayı başlatırız” dedi. Başlatın... Sıtkı Koçman Vakfı çok yağışlı havaların dışında makarna vermeye devam ediyor. Ben o “avlanma alanı” konusunda emniyetimizin gereğini yapacağına inanıyorum. Gençlerin sigortasız köle gibi çalıştırılmaları hepimiz için utanç verici... Bunun denetimi de zor değil... Çocuklarınızı onların yerine koyun yeter... Ulaşım sorunu da atla deve değil... Bu kadar tartışılmış olması da hepimizin ayıbı. Getirin şu pasoyu ve öğrencilere bir ayrıcalık yapın, kim ne der? Yurt meselesine gelince, AK Partililer bırakın şu TOKİ evlerini, oradan size oy bile çıkmıyor. Yurt yapın. Bari hayır dua alırsınız... Üniversiteye bir şey demiyorum. Rektör Yardımcısı notlarını aldı.
Menteşe Belediyesi'de şu Yoğurtçu Parkı'na sıcak havalarda etrafı açılır, büyük bir salon yapabilir. Burada belediyenin Aş Evi'nden yemek servisi yapılır, yemek saati dışında gençler burada kitap da okurlar, ders de çalışırlar, sohbet de ederler... Yanına da “Elele Marketin” şubesini açın tamamdır...
Öteki sorunlar hallolur gider...
Tabi Başkan Gümüş'ün “Merkezde okulumuz yok” şikayeti ise ilginç.
O zaman yardımcı olun, üniversite artık şehre gelsin... Her iki başkanlık binası buna yakışır...

--------------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Tekne limanda güvendedir. Ama teknenin amacı bu değildir. -Paulo Coelho

ÇİVİ
Marmaris'te Halk Gıda A.Ş kurulmuş. Marmaris Belediyesi de sahip çıkıyormuş. Arkadaşım “TANSAŞ'lar hortluyor mu?” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin