Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgİnternette Nihat Öztürk'ün şahsında “sosyal medya savaşları” yaşanırken. Biz 20 Kasım'da bu köşeden Muğla Gazetesi'nden Gözde Yağcı ve Güzide Kasım'ın ortaya çıkardığı; MUÇEV'de bir görevi veya güveni istismar olayını paylaştık.
MUÇEV Marmaris'te yaşanan skandalın “siyasi boyutu” da siyasi kulislere malzeme olurken, Muğla Gazetesi'nin “Muçev'e gölge düştü” başlıklı haberine MUÇEV'den açıklama gelmiş.
Açıklamada, “Olay 11.10. 2016 tarihinde şirketimizin avukatı aracılığı ile verilen şikayet dilekçesi ile Marmaris 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava konusu edilmiş olup, ilgili şahısların o dönemde şirketimizle ilişkileri kesilmiştir. Dava devam etmekte olup, şirketimiz davayı takip etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadesine yer verilmiş.
MUÇEV yöneticilerinin bizim 20 Kasım tarihli yazımızla ilgili de aydınlatıcı bilgilendirmesi olursa seve seve paylaşırız...

xx xx xx
Bu arada Ankara'da bütçe görüşmeleri de devam ediyor. Bütçe görüşmelerinde partisi adına yaptığı müdahalelerle, sorularla adeta yıldızlaşan Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 14 Kasım 2019 da yapılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçesi görüşmelerini paylaştı. Girgin görüşmeler sırasında MUÇEV'i sorgulamış.
Milletvekili Mürsel Alban da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a bakanlığının bütçesi konuşulurken, İztuzu Plajı'nın CHP'li Ortaca Belediyesi'ne verilmeyip, Cumhur İttifakı ortağı MHP'li Ortaca Belediyesi'ne tahsis edilmesine dikkat çekerken “Muğla'yı yağmalatmak için bu şirketi mi kurdunuz?” diye sormuştu. Dünkü yazımızda bunu paylaşmıştık.
Ancak Milletvekili Girgin farkını ortaya koyup, can alıcı bir soru sormuş. “MUÇEV diye Muğla’da bir şirket kurulmuş, özel bir şirket. Bu şirket, yasa gereği, Büyükşehre verilmesi gereken bir sürü kıyı, günübirlik tesis ve alana konmuş; elde ettiği gelir muazzam fakat Muğla’nın gelirini alıyor ve ne kadarını Muğla’ya harcıyor ne bilen var ne söyleyen, belli değil…” demiş.
Kim bilir belki Muğla Valiliği veya MUÇEV Yönetimi de Muğla'nın bilmeye hakkı olanları anlatır da hep birlikte aydınlanırız...

xx xx xx
Muğla'dan herkes alıp gidiyor. Muğla'ya bir şey veren yok!
İktidarın Muğla'daki belediye başkanlarını saymazsak, yerel siyasetçileri de Muğla'ya Ankara'dan hizmet getirmek yerine birbirlerini karalamak, kuyularını kazmakla meşguller!
Milletvekili Süleyman Girgin'in verdiği bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve ilgili kuruluşlarının 2020 bütçesi 5 milyar 127 milyon 247 bin lira olarak öngörülmüş.
Bütçenin 3 milyar 770 milyon 83 bin lirasının cari bütçe, 1 milyar 357 milyon 164 bin lirasının da yatırım bütçesi olarak planlandığı kaydedilmiş.
Görüşmeler sırasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Cumhurbaşkanımızın milletimizi ve ülkemizi güçlü bir geleceğe taşımak idealiyle ortaya koyduğu 2023 vizyonuna katkı sağlamak amacıyla, eşsiz kültür mirasımızın korunmasını ve tanıtılmasını sağlayarak, sahip olduğumuz turizm potansiyelini gerçeğe çevirerek ve kamu diplomasisini bihakkın yerine getirerek, 2020 yılı bütçemizi en etkin ve verimli şekilde kullanmak azmindeyiz…” demiş.
Sadece inşallah diyebiliyoruz...

xx xx xx
Görüşmelerde, Bakan Ersoy'a “Gökova’ya bir hançer de siz sokmayın Sayın Bakan” diyen Milletvekili Süleyman Girgin, ülkemiz turizm gelirlerinin 2015'den günümüze, önemli ölçüde azaldığına, dikkat çekerek “2015 yılında 41 milyon ziyaretçi girişi neticesinde 31,5 milyar dolar turizm geliri elde edilirken, 2018 yılında 46 milyon ziyaretçiye karşılık ancak 29,5 milyar dolar turizm geliri elde edilebilmiştir…” ifadesinde bulunmuş.
Milletvekili Girgin, konaklama vergisini, Mavi Yolculuk hattının betonlaşmaya başlamasını, Thomas Cook krizini, her şey dahil uygulamasını, MUÇEV'i bütçe görüşmelerine taşımış.
Girgin, görüşmelerin bitiminde konaklama vergisinin turizme zarar vereceğini ve sektörün bu konunun tekrar gözden geçirilmesi yönünde yoğun talebi olduğunu ilettiği Bakan Ersoy ise ilk teklife dönüleceğini (1 Nisan 2020 başlama tarihi, yüzde 1 ilk yıl, yüzde 2 ikinci yıl olarak) ifade etmiş.
Girgin bu durum için; “Ölümü gösterip hastalığa razı olmaktan öte bir şey değil…” demiş...

xx xx xx
Görüşmelerde ilk sözü alan Milletvekili Girgin “Dünya Turizm Örgütünün 2020 yılında dünya turizm gelirinin 2 trilyon dolar olacağına ilişkin tahmininin de etkisiyle her ülke bu büyük pastadan aldıkları payı büyütme mücadelesine etkin bir şekilde girmiştir. Türkiye olarak turizm gelirlerini arttırmak ve en büyük payı alma çabasında da olmalıyız…” önerisinde bulunmuş.
Girgin'in bu anlamda Muğla'da da Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gerekenler olduğunu başkanlık makamına anlatmasında yarar var. Belki de anlatıyordur, konuşuyorlardır, bilmiyoruz...
Özellikle Cumhuriyet'in kuruluşunun ve Muğla'nın il oluşunun 100'ncü Yılına şunun şurasında 4 yıl bir ay var... Muğla'nın 100'ncü Yıla Turizmde, Tarımda, Madencilikte ve Kültür Mirasının korunmasına dair faaliyetlerle Uluslararası yankı yapacak “örnek”, “sarsıcı”, “dikkat çekici” çalışmalarla karşılamasında yarar var.
Doğrusu Milletvekili Girgin bu durumu bütçe görüşmelerinde paylaşsa, “Cumhuriyetin 100 Yılını nasıl karşılayacaksınız?” diye sorsa güzel olurdu?

xx xx xx
Muğla’nın nüfusunun yaz aylarında 5 milyona yaklaştığını anımsatan Girgin yaptığı konuşmada “Sayın Bakan. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden milyonlarca insan Muğla’ya geliyor. Koskoca devlet tüm yükü Büyükşehir Belediyemize yüklemiş, '1 milyonluk bütçeyle 5 milyon insana hizmet et.' diyor…” diyerek, Muğla'nın en önemli sorunlarından birine parmak basarken, Konaklama Vergisi'nin genel bütçeye değil, yerel yönetimlere aktarılmasını istemiş.
“Her şey dahil” uygulaması ile ilgili de “Gerek turizm master planlarımızın eksikliği gerekse yetersizliği noktasında ülke olarak çok yol alamadık, turizmi on iki aya da yayamadık. Tabiri caizse, turizmi “her şey dâhil” ameleliğinden kurtaramadınız Sayın Bakan.” ifadesinde bulunmuş.
Ayrıca “Birçok vatandaşın Yunanistan’da tatil yapmayı daha kolay ve ucuz buluyor olması karşısında Bakanlığın bazı tedbirler alması mutlaka gerekmektedir.” diyerek yerli turizmin canlandırılması için önlem alınmasını istemiş.

xx xx xx
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında iç turizmi ölçme sistemi oluşturulacağı konusunu da eleştiren Süleyman Girgin “Bakanlığın yerli turistin nereye gittiğini, hangi oteli tercih ettiğini takip edeceği belirtiliyor. Böyle bir sisteme neden ihtiyaç duyulmuştur? Vatandaşın nereye, ne zaman gittiğini, hangi oteli tercih ettiğini cep telefonu şirketlerinden istemenin özel hayatın gizliliğini ihlal eden ve Anayasa’ya aykırı bir düzenleme olacağı açık değil midir?” diye sorup şu ifadelerde bulunmuş:
“Kendi iç barışını sağlayamamış bir ülkede turizm gelişmez; hukuku, adaleti kendi içerisinde yerleştirememiş, gelir eşitsizliğine çözüm bulamamış bir ülkede turizm gelişmez; ülkenin siyasilerinin, kendilerine oy vermeyenleri 'terörist' ilan ettiği bir ülkede turizm gelişmez; demokrasisini oturtamamış, onlarca gazetecinin tutuklu olduğu bir ülkede turizm gelişmez; dış politikada yüzünü 'sıfır sorun' ilkesinden 'sırf sorun' politikalarına dönen ülkelerde turizm gelişmez…”
“Thomas Cook” sorununa değinirken ise mikrofonu sık sık kesilen Girgin “Geliniz, Gökova’ya bir hançer de siz sokmayın Sayın Bakan…” diyerek, noktayı şöyle koymuş:
“Mavi Yolculuk, bölgemizin marka değeridir. Her yıl çoğunluğu yöre işi binlerce yat ve guletler Gökova’nın cennet koylarında on binlerce turist dolaştırır. Yat turizmi, sezonluk değil; yılda on iki ay hizmet üreten ve ekonomi yaratan bir sektördür. Böylesine önemli destinasyonun olmazsa olmazı ise temiz ve yapılaşmaya açılmamış, bakir koylardır. İktidarın, Gökova’yı betona boğması, yalnızca böylesine değerli bir turizm destinasyonunu yok etmekle kalmayacak, yüz yıllarca telafi edilemeyecek doğa katliamını da peşinde getirecektir. Muğla, tarihî değerleriyle, doğal güzellikleriyle, kültürel zenginlikleriyle bir hazine.”
Umarız bu sözler Gökova'nın elde kalanının sahip çıkılmasına katkı yapar...
------------------------------ -------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Seninle aynı fikirde olmadıklarını söyleyenlerden korkma, seninle aynı fikirde olmayıpta bunu söyleyecek cesareti olmayanlardan kork. -Napoléon Bonaparte
ÇİVİ
2020 de poşette fiyat artışı olmayacakmış. Arkadaşım, “2020 kirlilikte liberalizm yılı olacak” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin