Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgBU BİR DUYURUDUR
“Muğla ili Yatağan ilçesi Şahinler Köyündeki baba evimi, termik santrallerin filtre takma zorunluluğunu 2,5 yıl erteleyen kanuna oy veren bir milletvekiline evde, çocukları ve varsa torunlarıyla oturmak koşuluyla bedelsiz olarak devredeceğim.”
Duyurunun sahibi Bodrum'da yaşayan ve Bodrum Kent Konseyi Başkanlarından olan Yatağanlı hemşerimiz Hamdi Topçuoğlu... Topçuoğlu'nun duyurusunu Yalçın Dere paylaşmış.
Şaşırdım. Sayın Dere'ye değil, Sayın Topçuoğlu'na...
Yatağan Termik Santrali, yapımına 1977 yılında başlanarak, her biri 210 MW gücünde olan ünitelerden ilki 1982’de, ikincisi 1983’te, üçüncüsü ise 1985’te işletmeye açılmıştır.
Aradan 34 yıl geçmiş... Sayın Topçıoğlu, yasal düzenlemeye oy veren bir milletvekiline Yatağan Santralinin dibinde olan Şahinler Köyü'ndeki ata yadigârı evini veriyor...
Yasal düzenlemeye oy veren hangi milletvekili gelip “O evi bana ver” der ki?
Muğla Milletvekillerinden AK Partili Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir'in o yasaya oy verdiğini biliyoruz. Topçuoğlu'nnun Şahinler'deki evine hangisi talip olur diye sormak ise abes olur.
Ama ben milletvekili olsaydım, gider isterdim! Acaba sayın Topçuoğlu verir miydi?
Matematikçi Kurtuluş Oğan, sosyal medya hesabından “Siyaset ne mi?” diye sorup, “O zaman aşağı bak” demiş ve “Bizim faydamız için çalışsınlar diye seçip 22 bin TL maaş ödediğimiz vekiller, havayı kirleten santrallere filtre takma zorunluluğunun ertelenmesi oylamasında neredeydi acaba?
CHP’nin 114, HDP'nin 58, İYİ Partinin 32 vekili katılmamış.
Sonuç: 217 'evet'e karşı 36 ret!” diye devam etmiş.
Oysa 240 ret olabilirdi...

xx xx xx
Olayları “matematik kafa” ile sorgulayıp, çözümlediniz mi böyle oluyor işte.
Kurtuluş hocanın baktığı yerden bakmak, benim değil kimsenin aklına gelmedi. Hamdi Topçuoğlu'nun aklına geldiğini de sanmıyorum. Olsun, o da tepkisini öyle koymuş işte.. Vekillerden birinin gelip eve talip olabileceği de aklına gelse o “duyuruyu” yapar mıydı bilemem...
CHP’nin 114, HDP'nin 58, İYİ Parti'nin 32 “oylamaya katılmamış” vekilini topladınız mı 204 yapıyor. Üstüne oylamaya katılıp, 36 “ret” veren “sorumluluk sahibi” vekili koydunuz mu 240 yapıyor...
Arada 23 oy var... Yani oy kullanmayanlar kullanmış olsalardı, yasa teklifi 217 “evet”e karşılık 240 “hayır” oyuyla reddedilebilecekti!
Muhalefet oylamaya katılmamış işte... Peki ya Muğla Milletvekilleri, onlar katılmış mıydı?
Muğlalılarun bunu öğrenmeye hakları var. 21 Kasım'da meclisteler miydi; oylamaya katıldılar mı, katılmadılarsa neden katılmadılar, bunları açıklamalılar...
CHP'nin 4 milletvekilinden Süleyman Girgin malum Bütçe Komisyonu'nda. Geçen hafta Perşembe günü oylama yapılırken o da bütçe görüşmelerindeydi. O nedenle oyunu kullanmış olmalı...

xx xx xx
Geçen hafta 20 Kasım Çarşamba günü Milletvekili Mürsel Alban'ın sevgili ağabeyi Ahmet Alban'ın cenazesi vardı. Bu vesileyle Alban ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Rahmetlinin devri daim olsun. Süleyman Girgin'in dışındaki 3 CHP Milletvekili o gün cenaze için Muğla'dalardı. CHP Genel Merkezi'nden gelenlerde oldu. Ertesi gün, 21 Kasım'da acaba neredelerdi?
Ya İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun?
Oylamanın ertesi günü (22 Kasım), Metin Ergun sosyal medyada “Günaydın Yatağan, Milas, Afşin, Elbistan, Soma, Kangal, Orhaneli, Çan, Çayırhan, Kütahya, Zonguldak! Ak Parti ve MHP'nin oylarıyla termik santrallere filtre takma zorunluluğu 30 ay ertelendi (31.12.2022'ye kadar). Oy veren vatandaş; cukkayı kapan yandaş; zehir soluyan vatandaş.” diye paylaşımda bulunurken, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban da “Termik Santrallerin Bacasına Filtre Takılma Zorunluluğu AKP ve MHP oyları İle 2,5 Yıl daha ERTELENDİ! 15 termik santral baca filtresi takmadan halkımızı zehirlemeye devam edecek. Hastaları müşteri gibi gören AKP zihniyetine yeni müşteriler lazım. Onlar için halkın sağlıklı olması müşteri kaybı demektir. YAZIKLAR OLSUN...” ifadelerinde bulundu.

xx xx xx
Bence de yazıklar olsun... Mecliste elinizi kaldırıp indirmekten başka ne işiniz var Allah aşkına? O nu da layıkıyla yapamıyorsunuz?
Çıkıp “Öyle değil. Hepimiz katılsak da oyumuz yetmeyecekti” diyebilirler. Olabilir... Ama yasanın meclisten geçmesini engelleyemeseniz de “renginizi” belli ederdiniz!
Hem bu yasanın çıkmasını engellemek için ne yaptınız ki?
MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan da bir “sağlıkçı” olarak önce “Ben halk sağlığı uzmanıyım. Termik santraller 1 dakika bile filtresiz çalışmamalı. Bu, akciğer hastalıklarının, kanserin direkt sebebi… Meclis'te son ana kadar mücadele edeceğim” derken, genel kurula girince kabul oyu vermiş. Sonra da “Partim grup kararı aldı” diye açıklama yapıp, meclisin halini de ortaya koymuş olmuş!!!
Düşünebiliyor musunuz Büyük Millet Meclisi'nde “Santrallar insanları zehirleyip, doğayı tahrip etsin mi?” diye soruluyor ve Cumhur iktidarı milletvekilleri görevlerini yapıp “Evet” derken, CHP, HDP ve İYİ Parti Milletvekilleri de oylamaya katılmayarak, adeta “Siz bilirsiniz” demişler!
Allah aşkına başka ülkelerde böyle bir oylama yapılır mı? “Santrallar kirletsin” diye karar alabilecek bir başka ülke var mıdır?

xx xx xx
Meclisten geçen yasa sosyal medya da tartışılırken, “Süleyman Girgin yıllarca Yatağan’da sendika başkanlığı yaptı. Bir gün de 'Arıtma tesisi kurulsun' diye eylem yaptı mı?” şeklinde sordular. Bir başkası da “Santrallar kapatılsın” diyenlere, “Çalışanlar işsiz mi kalsın? Yatağan'ın ekonomisi ne olacak?” diye popülizm yapmaya kalktılar...
İnsanlar solunum yolları hastalıkları ve bu hastalıklardan ölüm ile “açlıktan ölüm” arasında bırakılır mı?
Yasanın içine ve Muğla'ya, Yatağan'a iyi bakmalı. Daha önce santrallara 2019'a kadar arıtma tesislerini kurma süresi verildi. Hiçbirine arıtma tesisi kurulmadı. Zaten çoğuna da arıtma kurması gereken devletin kendisiydi. Bunun üzerine, siz CHP'nin “Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz” dediğine bakmayın, “zehirleme yasasını” elbirliğiyle çıkardılar. Süreyi 30 ay daha uzattılar.
Oysa Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy baca gazı arıtmasına (Desülfirizasyon) sahip santrallarımız...
Özelleştirmeden sonra çalıştırılmaları unutuldu!
Milletvekillerimiz hiç değilse bu üç santralın çıkan yasadan ayrı tutulmasını isteyebilirlerdi, ama...
Evet, yazıklar olsun...

xx xx xx
Yazıya Bodrum'dan Sayın Topçuoğlu ile başladık. Yine Bodrum'dan Halikarnos Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ile noktalayalım. Yılmaz Özdil, 24 Kasım'da “Termik” başlıklı (https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/yilmaz-ozdil/termik-5469187/) yazısında Yatağan'dan söz etti. Balıkçının kayığını “... küçücük teknesi ile dolaşır, doğayı, denizi, deniz insanlarını küçücük teknesinde yazardı. Tirhandildi. Bodrum'a özgü, ahşap, yelken ve kürekle yol alan, alt tarafı sekiz metre boyunda, kayıktan halliceydi. Adı, Yatağan'dı” diye anlatmış.
Yatağan'ın adını ilk kaymakamı koymuş. Eşi Bodrumluymuş kaymakamın. Balıkçı'nın kayığının adını vermiş, kaymakam...
Bilmiyordum... Ama Yatağan Santralı'nın nasıl geldiğini biliyorum. Özdil yazısına “Gel zaman git zaman, deniz kenarında olmamasına rağmen, Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Dalaman gibi, Muğla'nın şahane ilçelerinden biri olan Yatağan'a, termik santral diktiler! İnsanlarımız çırpındı, etmeyin eylemeyin diye… Nafile. Dinletemediler.” diye devam etmiş. O güzel yazıda işte burası olmamış. Muğla'da o yıllarda Yatağan Termik Santralına kimse karşı çıkmadı... Santral, Yatağan'da davul zurna ile karşılandı...
O yıllarda santral demek kükürtdioksit ve asit yağmurları, solunum yolları hastalıkları demek değildi... Bunlar bilinmiyordu...
Ve santralın temelini dönemin Enerji Bakanı Deniz Baykal atmıştı...
Gelin şu arıtmaları çalıştırın...
----------------------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Kadınlar önce eşitliklerini, sonra üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zekasının uyanmasıyla ortaya koyacaklar. -Nikolai Tesla.
ÇİVİ
Dün “Kadına şiddete hayır” dedik. Arkadaşım, “Bugün serbest mi?” dedi.
Beni Bi gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin