Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 


özgür1.jpgMenteşe Kent Konseyi'nden önce Muğla Kent Konseyi vardı.
Prof. Dr. Muammer Tuna, Av. Sevinç Göçügenci ve Dr. Naki Bulut gibi önemli isimler yönetmişti, ama ben hiç bir zaman bu “sivil” harekete sıcak bakmamıştım.
Oysa konseyler, “yerelleşmenin”, “demokratikleşmenin”, “katılımcılığın”, “şeffaflığın”, “dayanışmanın”, “gücün denetiminin” belediye meclislerinden çok daha önemli “kurumları” ve yurttaş inisiyatifleri...
Hal böyle iken sıcak bakmamamın nedeni ise konseylerin üzerinde bazı yerlerde belediye başkanlarının, bazı yerlerde kaymakamların gölgelerinin ve ağırlıklarının çökmüş olmasıydı... Ki uzun süre kuruluşlarında o konseyler belediye başkanı ve kaymakamlar tarafından yönetilmişti. Sonra da yapıyı “güvendikleri” ellere bırakmışlardı!
Çünkü hiçbir şey halkımız ve demokratikleşme için değil, AB'nin gözünü boyamak içindi...
Belediye meclisine proje üretmek, belediye gücünü denetlemek de neydi öyle!

xx xx xx
Muğla il merkezinde de “kollektif çalışmaya yatkın olmayan” ve “eleştiriye tahammülsüz” bir yerel yönetim tarzı, anlayışı hakimdi ve o günlerde belediye meclis üyeleri bile azarlanabiliyordu...
En son Dr. Naki Bulut, alışkanlıkların dışına çıkılarak, konseyin kuruluş nedenleri çerçevesinde “misyonu”, “vizyonu” olan bir yapı olarak gerçek işlevi ile yürümesi ve yürütülmesi için arkadaşları ile birlikte elinden geleni yaptı.
Ancak ben bu konuyu enine boyuna kendisiyle konuşmamakla birlikte, ardından “O da dayanamadı, gitti..” demekten de kendimi alamadım.
Yeni “Menteşe Kent Konseyi”nde ise eşi Dilek Bulut ve aynı anlayışa sahip insanlar var. Yani Dr. Naki Bulut için ne desek te “teslim oldu” diyemeyiz...
Ki, Konseyin Başkanı Dr. Vehip Keskin'de arkadaşları ile birlikte her fırsatta konseylerin misyonunu, işlevini anlatıp, “yerel yönetimlerin arka bahçesi olmadıklarının” altını çizdi.
“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz…” sözünden hareket edersek, Menteşe Kent Konseyi karşımıza önemli proje ve aktivitelerle çıkmaya başladı.

xx xx xx
KATI ATIK BEDELİ TAHSİLATI DURDURULABİLİR
Geçtiğimiz günlerde Muğla'nın ilçelerindeki “Kent Konseylerinin birlikteliği ve bir üst yapının ve dolayısıyla koordinasyon ve dayanışma sağlanabilmesi” için önemli bir adım atan Menteşe Kent Konseyi, büyük tepki çeken “İlçe Belediyelerinde katı atık toplama bedeli tahsilatı” uygulamasını gündemine aldı. Oluşturduğu rapor ve görüşü Menteşe Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna iletti.
Menteşe Kent Konseyi'nin face hesabında paylaşılan raporun sonuç bölümünde “Katı atık toplama sisteminin bir kamu hizmeti olduğu kabul edilmeli maliyeti kamu bütçesinden karşılanmalıdır. Sorunun kalıcı çözümü için; belediyelerin kirli su, çöp toplama vs. gibi temel hizmetlerini, bu hizmetlerden yararlananlardan yani vergi veren vatandaştan karşılamasını yasal zorunluluk haline getiren 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yönetmeliği ve Uygulama Yönergesi' benzeri halkın zararına uygulamalar geri çekilmelidir.” denilerek, şu ifadelere yer verildi:
“Hali hazırda ülkemizde çok az belediyenin katı atık toplama sistemi maliyetini yurttaşlara faturalandırdığı bilinmektedir. Keza uygulamanın her yıl yönetmeliğin geçici 1 maddesi ile ertelendiği ve son hali ile 31/12/2020 tarihine kadar ötelendiği ortadadır. Ayrıntılı olarak açıklandığı üzere öngörülen sistemin ve yönetmeliğin mevcut hali ile adaletli ve işlevli bir uygulama yapılması olanağı da bulunmamaktadır. Bu itibarla yönetmeliğin erteleme süresi sonu olan 31/12/2020 tarihinde uygulanıp uygulanmayacağı da belirsizdir. Bu nedenle katı atık toplama bedeli uygulaması, Muğla’nın Menteşe dahil 13 ilçesinde yönetmeliğin erteleme süresi sonuna kadar durdurulmalıdır.”
Umarım yerel yönetimlerimiz dikkate alır...

xx xx xx
ÖĞRENCİ DOSTU KENT MUĞLA...
Bunun yolunun yerel yönetimlerden geçtiğini herkes biliyor.
Ancak gelmiş geçmiş yönetimlerin hiçbirisi bu yönde bir adım atmadı.
Üniversite ile şehir arasına adeta görünmeyen bir duvar çekildi.
Buna karşılık özellikle Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, üniversite ile şehrin bütünleşmesi için her zaman iyi niyetli ve adım atan oldu. En büyük hayali Muğla'nın Türkiye'de bir Kembrich (Cambridge) olmasıydı... Olamadı. Bu güzel hayale ne merkezi yönetim ne de yerel yönetim sahip çıkmadı...
Üniversitenin şehre girmesine izin verilmedi.
Yerel yönetim tarihi Adliye Sarayında, merkezi yönetim tarihi Kız Meslel Lisesi (Olgunlaşma Enstitüsü) binasında bencil davrandı...
Bugün her şeye rağmen yeni Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek de göreve geldiği günden beri “Üniversite-şehir entegrasyonu” diyor ve bu konuda samimi de...
Bugüne kadar o köprü kurulamadı, muhatap olan da olmadı. Ta ki Menteşe Kent Konseyi'ne kadar...

xx xx xx
“ÖĞRENCİLER KONUŞUYOR, KENT DİNLİYOR”
Ben öteden beri Muğla Basını'nın köprü olmasını bekledim. Birkaç meslektaşımın bu konuda “rol üstlenmeye hazır” olduğunu biliyorum, ama Muğla Basını'nın o rolü üstlenebileceği inancında da değilim...
Siz bu konuda bir iki kişi dışında kalem oynatan gördünüz mü?
O köprünün ayakları geçtiğimiz günlerde, Menteşe Kent Konseyi ofisinde konsey yönetimi ile MSKÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan buluşmasıyla kuruldu.
Sanıyorum rektörlük şimdi muhatabını buldu. Ben uzun yıllardır beklenen “entegrasyon” ve “diyaloğun” kent konseyi ile sağlanabileceğine umudu içindeyim...
Dr. Vehip Keskin Başkanlığı'ndaki Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından “Menteşe Kent Konseyi olarak en önemli misyonlarımızdan biri, üniversitemiz öğrencilerinde hemşerilik bilincini yerleştirmek, yerinden yönetim ve katılıma dahil etmek, aynı zamanda bir üniversite kenti olan Muğla’mızın 'Öğrenci Dostu Kent' olarak anılmasını sağlamaktır.” ifadesine yer verilen açıklamada şöyle denildi:
“Menteşe Kent Konseyi sorunların çözümünün, sorunu kabul etmenin yanında, ortak akılla sorunlara yönelik çözümler geliştirmekten geçtiğine inanmaktadır. Bu amaçla daha önce hazırlıkları duyurulan; üniversite öğrencilerinin sorunlarının ve çözüm önerilerinin tüm yönleriyle tartışılacağı 'Öğrenciler Konuşuyor, Kent Dinliyor' isimli forum 27 Kasım 2019 Çarşamba saat 18.00’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılacaktır.”

xx xx xx
TÜRKİYE'DE VE MUĞLA'DA BİR İLK
Çarşamba günü yapılacak buluşma, geçen yaz ulaşıma gelen zam üzerine yine Kent Konseyi'nin düzenlediği toplantıya katılan üniversite öğrencileri ile sağlanmış olan teması dışında ilk büyük temas olacak.
“Öğrenciler Konuşuyor, Kent Dinliyor” isimli forum için, Muğla Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü ile Muğla Milletvekillerine, Menteşe Kaymakamına, Menteşe Belediye Başkanına, İl ve İlçe Emniyet Müdürlerine, Siyasi Parti İl Başkanlarına, Gençlik ve Spor İl Müdürüne, KYK yöneticilerine ve Kötekli Muhtarına resmi davetiye gönderilmiş.
Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu açıklamasında, “Forumumuz, Muğla’da ve ülkemizde bir ilk olacaktır. Üniversite öğrencileri özgür bir şekilde sorunlarını yetkili makamlara doğrudan dile getirme fırsatı bulurken, kent yöneticileri de üniversite öğrencisi arkadaşlarımızın sıkıntılarını kendilerinden dinleyerek ortak akılla çözüm önerileri geliştirecektir.” diye kaydedilmiş.
Umarım çarşamba günü bu diyalog kapısı açılır ve o kapıdan elele entegrasyona ve oradan da “Öğrenci Dostu Kent Muğla”ya ulaşılır.
-------------------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez, fakat söyleyeceği her şeyi düşünerek söyler. -Aristoteles
ÇİVİ
Rahmi Turan “Haber kaynağıma güvendiğim için pişmanım” dedi. Kullanılmadıysa kandırılmış olmalı diyecektim, “arkadaşım “İyi de Kılıçdaroğlu'nu kim kandırmış?” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin