Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgMuğla'da Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi 2014 yerel seçimlerine göre oldukça hareketli ve heyecanlı geçti. 2014'te CHP adayı Osman Gürün ve “adaylık görevinin kendisine tevdi edildiğini” söyleyen AK Parti adayı dönemin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar idi. Sonucu belli ve iddiası olmayan bir seçimdi... Nitekim CHP adayı Osman Gürün oyların %49.12'sini toplarken, AK Parti adayı Mansur Harmandar da %28.98'de kalmıştı.
2019 Yerel Seçimleri ise “iki parti” arasında değil, “dört aday” arasında geçen bir seçim haline geldi. Hatta seçimin son 20 gününe kadar Osman Gürün ile Behçet Saatcı arasında geçen bir seçim oldu.
Osman Gürün çevresinin özellikle son 10 gün içinde piyasaya sürdüğü “yapıldığı tartışmalı anketler” seçimi “partiler arasında” bir seçim haline getirdi!
Ve Osman Gürün seçimi İYİ Parti Milletvekili Metin Ergün ile HDP desteğinde, birazda “CHP aşkı” ağır basanların “kerhen oyları” ile bıçak sırtında aldı...
xx xx xx
2014 Yerel Seçimlerinde CHP adayı Osman Gürün ile seçimi %49.12 oy alırken, AK Parti adayı Mansur Harmandar ile %28.98 oy alabildi. MHP o seçimde aday bulmakta zorlanınca aynı zamanda Genel Merkez yöneticisi olan dönemin Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan aday gösterildi ve oyların %18.01'ini topladı. Seçimin tek kadın adayı Ayşe Erdem ile seçime giren HDP'de %1.57'de kaldı.
24 Haziran Genel Seçimlerinde CHP'nin %9 gibi bir oy kaybı yaşadığı görüldü. AK Parti ise oyunu neredeyse olduğu gibi korudu. CHP bu seçimde %40.9 oy alırken, AK Parti ise %28.2 oy aldı.
CHP'nin %9 kadar oyu nereye gitti?
Bu seçime bölünerek giren MHP oyların %6.5'ini alabilirken, kendisinden ayrılan İYİ Parti de %16.5 oy topladı. İki partinin oyları toplandığında %22 yapıyor. MHP'nin 2014'teki %18 oyundan %4 puan daha düşük.
Bu %4 İYİ Parti'ye CHP'den gelmiş olabilir mi?
Gelmiş olmalı... Çünkü bu seçimde 2014'te %1.57 oy alan HDP'nin %6.7 oy aldığı görülüyor. Neredeyse 5 puan fark var... İYİ Parti'deki %4 ile HDP'deki %5'i tpladınız mı %9 yapıyor... CHP'nin %9'nun nerelere gittiği anlaşılıyor...
xx xx xx
Geldik bu seçime...
Bu seçimde Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Osman Gürün % 36,01 (217 bin 476) oy alabilirken, Cumhur İttifakı adayı AK Partili Mehmet Nil Hıdır % 28,42 (171 bin 621) oy alabildi.
Bağımsız aday Behçet Saatcı oyların % 26,24'ünü (158 bin 424) toplayabilirken, Demokrat Parti'den (DP) aday olan Mehmet Kocadon % 3,81'de (22 bin 978) kaldı.
Ancak bu seçimde Behçet Saatcı'nın bu kadar çok oy alabileceğini beklemeyenler olduğu gibi, bir başka beklenmedik gelişme de yaşandı.
Seçimde kimsenin kaale almadığı adayı Halil Birinci hiç kimse tarafından tanınmadığı halde Bağımsız Türkiye Partisi BTP oyların % 3,11'ini alırken, diğer Bağımsız aday Müşteba Karamanoğlu %0.43'ünü aldı.
Bu yüzdeler çok düşük. Seçime ne etkisi olabilir ki diye düşünülebilir. Çok etkisi olabilir. BTP'nin aldığı 3,1 yüzdesi 18 bin 753 oya tekabül ederken, Karamanoğlu'nun 0.43 yüzdesi 2 bin 621 oya tekamül ediyor.
Bu oyları topladığınızda karşınıza 21 bin 374 oy çıkıyor. Bunu 20 bin kabul edip Behçet Saatcı'nın oyunun üzerine koyduğunuzda178 bin oy yapıyor...
xx xx xx
BTP'nin ve Karamanoğlu'nun oylarının aslında Behçet Saatcı'nın oyları olduğu, Saatcı'nın oy pusulasının azizliğine uğradığını savunanlar var. Pusulada Saatcı ve Karamanoğlu'nun aynı sütunda yer almalarının karışıklığa neden olduğu gibi, Bağımsız Türkiye Partisi'ne de “Bağımsız” sözcüğü nedeniyle Saatcı taraftarlarınca oy verildiği öne sürülüyor.
İl genelinde “meclis üyeliği” için verilen oylara bakıyorsunuz, BTP'nin burada Büyükşehir'de aldığı %3,1 (18 bin 753) oyu almadığını görüyorsunuz.

Meclis üyelikleri oylamasında CHP %42.66 (256 bin 310) oy alırken, AK Parti %34.78 (208 bin 921), İYİ Parti %10.51 (63 bin 143), DP %3.33 (20 bin 1), MHP %2.73 (16 bin 423), DSP %2.23 (13 bin 391), HDP %2.67 (10 bin 019) oy aldığı görülüyor.
Bu tablodan Büyükşehir seçiminde %3,1 (18 bin 753) oy alan BTP'nin %037 (2 bin 233) oy alabildiği anlaşılıyor.
Bu rakamlardan yola çıkarak, Behçet Saatcı'nın aldığı seçimi kaybettiği söylenebilir mi?
Saatcı taraftarları böyle olduğunu düşünüyorlar.
Sadece onlar değil, herkes kendi penceresinden bakıyor bu rakamlara... Önceki yazılarımda belirtmiştim, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de Bu rakamlardan yola çıkarak şöyle demişti:
“Biz başarılı bir sonuç aldık. Bunun ölçüsü belediye meclisi oylarıdır. Meclis'te %34.78 (208 bin 921) oy aldık. Osman Gürün'ün aldığı oy % 36'dır. Fark %2.. Mecliste oy verenler Büyükşehir'de de vermiş olsalardı, ilçe sayısını 7'ye çıkarırken Büyükşehir'i de alabilirdik.”
xx xx xx
Gerçektende AK Parti adayı Mehmet Nil Hıdır belediye meclisleri için verilen oyları alabilmiş olsaydı, aldığı oy % 28,42 değil, %34.78 oranında olacaktı. AK Parti o zaman Fethiye veya Milas'ı kazanmış olsaydı ki Fethiye'yi rahatlıkla alabilirlerdi, bu durumda Büyükşehir Başkanlığı'nı da kazanabilirlerdi...
Ancak CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da çıkıp, “Bu seçimin başarılı partisi CHP'dir. 4 ilçe kaybettiğime bakmayın. Büyük ilçeler bizde. 24 Haziran'da %40.9 olan oyumuzu meclis seçimlerinde %42.66'ya çıkardık.” diyebilir.
Yani 2019 Meclis Üyesi oylarına baktığımızda AK Parti %34.78, .. CHP %42.66...
Tabi burada Behçet Saatcı taraftarları da kendi pencerelerinden bakıp şöyle değerlendirme yapıyorlar:
“Oy pusulası azizliğine uğramamış olsaydık, Behçet Saatcı'nın oyu % 26,24 (158 bin 424) değil, 178 bin oy ile %30'lara ulaşıyor. Yetmez, ama Osman Gürün'ün İYİ Parti'den en az %4, HDP'den de %6 oy aldığı ortada. %10 yapar. Sonuç ne olursa olsun bu seçimin galibi Behçet Saatcı'dır.”
Behçet Saatcı'nın mühürün taşması veya iki bağımsızın ortasına basılması sonucu ciddi sayıda oyunun iptal edildiğini de biliyoruz!
Ancak bunların bir anlamı da yok... Siyaset futbol maçı gibi... Neticeye bakılıyor. “keşke”, “olsaydı” gibi sözcüklere yer yok. Netice de Osman Gürün yeniden Büyük Başkan seçildi...
Ancak bu rakamlarla Behçet Saatcı için “mevta” tanımlaması da çok fazla gelir.. Ka “Bitti” demedi...
“CHP bu yüzdelerle Osman Gürün'ü bir daha nereye aday yapar?”, ona bakmalı...
xx xx xx
Muğla’da seçimlerin kaybedeni Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte CHP Milletvekili Mürsel Alban'dır. Elbette bu kayıpta diğer 3 Muğla Milletvekili ile birllikte İl Başkanı Adem Zeybekoğlu'nun paylarının olmadığını söylemekte mümkün değil...
Seçimin üzerinden neredeyse bir ay geçti.
Böyle bir saptamaya gerek var mı?
Ben önceki yazılarımda “kaybeden” saptamasında bulunmamıştım. “Başarısızlıktan” söz etmiştim. Ancak görüyoruz ki, CHP'nin Muğla'daki yönetenleri veya “oligark başı” tarafından “seçim bitmiş” görünmüyor. CHP'de “cadı avı” devam ediyor. En çok Ortaca'da olmak üzere bir kısım CHP'liler partiden ihraç edilmek üzere disipline verilirken, Marmaris ve Menteşe Belediyesi ağırlıklı olarak “çalışanlar”a mobing uygulanıyor, iş yerleri değiştiriliyor...
Demek ki ortada bir “kayıp” var ve bunun hesaplaşması yapılıyor!
Muğla Büyükşehir'in “Sevgi, hoşgörü ve güleryüz” sloganı çökmüştür. “İntikam” ise kaybedenlerin ve güçsüzlerin işidir...
Seçimler sırasında Başkan Gürün'e karşı çıkanlara hep “Şimdi sırası değil, seçimden sonra parti içinde hesaplaşırsınız” tavsiye ve dayatması yapılıyordu... Gelin görün ki şimdi o “hesaplaşma” başka türü işliyor.
İplerin Gürün ve Alban'ın elinde olduğu CHP'de neredeyse “yok” denebilecek “muhalefet”in ise ne yapacağını bilen yok...
------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Eğer haklı olduklarına güveni olmayanların partisi kurulsaydı; bu benim partim olacaktı. Benimle aynı görüşte olmayanları küçümsemiyorum. (Albert Camus)
ÇİVİ
Milletvekili Metin Ergün “İYİ Parti olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal kararını veren YSK'ya kararın yeniden değerlendirmesi için müracaat ettik.” diye açıklama yapınca arkadaşım “YSK'da henen kararını gözden geçiriyormuş” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin